Yatak Yarası Nedir ?

Yatılı Tedavide Gelişen Yaralar

Yara, bir hastalık ya da dış fiziki etkenler sebebiyle deride ya da vücudun herhangi bir organında doku bütünlüğünün bozulmasıdır. En yaygın türü dış deri yaralarıdır ve kolay iyileşir. Ancak derin yaralar, kronik yaralar yada diyabet yarası ve bası yaralarının iyileşmesi çok uzun sürebilir. Bazı yara türleri daha derindir, alttaki dokulara ve hatta organlara kadar ulaşır, bu tür yaraların takip ve tedavisinin mutlaka yapılması gerekir. Yaralar türlerine göre farklı gruplara ayrılır ve tedavisi de türüne göre ciddi farklılıklar gösterebilir. Yarayı tedavi etmek ya da bakımını yapmak, üzerine sargı bezi sarmaktan daha fazla özen gerektirebilir. Yaranın doğru tanımlanması, doğru tedavi edilmesi için çok önemlidir. Bazı yara türleri çok hızlı kronikleşebilir yada enfeksiyon kaparak ciddi sağlık sorunlarına veya sakatlanmalara neden olabilir. 

Yatak yarası nedir 

Ciltte açık bir yara şeklinde görülen yatak yarası, daha çok kalçalarda, ayak bileklerinde ve sırttagörülür. Genellikle kemikli alanları kaplayan deride görülen bu açık yara, daha çok hareketliliği azalmış, uzun süre yatakta ya da tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda kalan kişilerin karşılaştığı bir hastalıktır.

Doğru tanı sonrasında bu durum kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Yatak yarasının her aşamasında kişi, farklı belirtiler ile karşılaşabilir. Cilt renginin bozulması, enfeksiyon, yaralı bölgede ağrı bası yarasının en yaygın belirtileridir.

Yatak yarası tedavisinde yaranın hangi evrede olduğu belirgin bir rol üstlenir.

Tedavide anti bakteriyel ilaçlar kullanılabilir, doktorunuz terapiye başvurabilir ya da ameliyatgerekli olabilir. Yaranızı sık sık pansuman etmeniz gerekecektir. İyileşme süreci, yaranın evresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaranızın daha hızlı iyileşmesi için iyi beslenmeniz ve bol su içmeniz çok önemlidir.

Her yara sadece yara değildir

Yaralar sıklıkla kendi başlarına bir hastalık  olarak görülmektedir. Bu durum, yatak yarası gibi bazı durumlarda nispeten doğru olabilir. Diyabetli hastaların ayaklarında oluşan yaralar veya dolaşım bozukluğu nedeniyle uzuvlardaki yaralar da kendi başlarına bir sorun teşkil eder.  Ancak, her yara sadece yara değildir ve doğru bir analiz ve tedavi gerektirir.

Bilinçsiz uygulanan merhem ve kremler yarayı daha da büyütebilir

Vücutta çıkan yaralar, genellikle endişeye neden olmaktadır. Bunun nedenlerinin araştırılmadan iyileştirme yoluna gidilmeye çalışılması, yara yerine bilinçsizce ilaç uygulanması alerjiye neden olarak daha büyük yaralar oluşturur. Bu durumda yara tedavi edilmeye çalışıldıkça daha da kötüleşebilmektedir.

Share:

Bir cevap yazın